Newton

Postkort Newton (Foto: NRK)

Newton gir deg svaret på ting du ikke engang visste du lurte på!

Målgruppa for programmet er barn 8 til 12 år.

Vi lager innhold til TV og nett fra naturvitenskapens verden.

Sendingene på TV

Newton sendes (som regel) samtidig på NRK1 og NRK Super søndager kl 1830. Det kan forekomme at noen programmer kun blir sendt på NRK Super.

Programmet går i reprise i NRK Super, tidspunktene er (som regel) lørdager kl 1200. Men det kan være unntak, og det er derfor lurt om du kikker i TV-oversikten for hver uke.

 

Nett-TV

Du kan se programmene våre - som vi har egne rettigheter til - om igjen gratis i NRKs Nett-TV.

Nettadressen vår er nrk.no/newton

 

Web

Nettsiden vår er en del av universet til NRK-Super, og den driftes av redaksjonen i Trondheim.

Her legger vi ut korte videosnutter, du finner saker du kan lese, du kan også legge igjen din melding i kommentarfeltene nederst i artiklene.

Du kan også finne både quiz, spill og annet artig småstoff hvis du leter litt rundt på sidene.

 

Innsendte spørsmål fra barn

Hver uke får vi inn veldig mange spørsmål fra naturvitenskapens verden på e-post newton@nrk.no. Det syns vi er kjempefint, fortsett med det!

Vi kan dessverre ikke svare på alle. Men, vi svarer på noen av dem på nettsiden vår. Og vi svarer på noen av demi Newton som går på TV.

Hvis du ikke får svar på akkurat ditt spørsmål, kan det likevel være gøy å få svar på et annet spørsmål som andre har sendt oss? Sjekk ut nettsiden vår om dette.

 

Newtonredaksjonen

Vi holder til på  NRK i Trondheim, og herfra har vi sendt Newton i mange år.

Vi hadde 10-års-jubileum i september 2012. Tidligere ble Newton sendt fra NRK i Oslo.

Våre programledere har i de 10 årene  i Trondheim vært: Unni Eikeseth, Per Olav Alvestad, Solveig Hareide, Kristoffer Sagmo Aalberg, Selda Ekiz og Line Jansrud.

 

Kontakt oss

E-post: newton@nrk.no

Brev: Newtonredaksjonen, Mediehuset NRK Trøndelag, Postboks 2450 Sluppen, 7005 Trondheim. Vennligst skriv på din e-post-adresse også i brevet, så blir det lettere for oss å svare deg.

Besøksadresse: NRK på Tyholt i Trondheim. Kjør til Tyholttårnet, vi holder til i bygget ved siden av.

 

                 Her er vi som lager Newton i dag:

Stian Sandø

Programleder / journalist

Send e-post til stian.sando@nrk.no

 

 

Erling Normann

Prosjektleder / journalist

Send e-post til erling.normann@nrk.no

 

Morten Waagø

Fotograf / redigerer / producer / journalist

Send e-post til morten.waago@nrk.no

 

 

Mari Langva

Producer / journalist

Send e-post til mari.langva@nrk.no

 

Marita Abel-Gruner (i permisjon)

Producer / journalist

Send e-post til

Marita.Abel-Gruner@nrk.no

 

 

Rune Kjær Valberg

Producer / journalist

Send e-post til rune.kjar.valberg@nrk.no

 

 

Ole Petter Klepp

Producer / journalist

Send e-post til ole.petter.klepp@nrk.no

 

Lars Erik H. Andreassen

Producer / journalist

Send e-post til lars.erik.andreassen@nrk.no

 

Hege Kaalvik Stømsnes

Sosiale medier / journalist

Send e-post til hege.kaalvik.stromsnes@nrk.no

 

Ingrid Wold

Produksjonsleder / nettjournalist

Send e-post til ingrid.wold@nrk.no

 

Kari Gilberg

Researcher / journalist

Send e-post til kari.gilberg@nrk.no